Skąd brać darmowe grafiki do użytku komercyjnego?

Skończyłeś pisać wpis o nowych technologiach, potrzebujesz jakiegoś ładnego i przykuwającego uwagę zdjęcia do nagłówka, ale nie wiesz co wstawić? A może potrzebujesz ilustracji do zobrazowania tekstu w prezentacji? Tworzysz baner reklamujący twój produkt, potrzebujesz zdjęć lecz twój budżet jest ograniczony? Otwierasz przeglądarkę i zaczynasz zastanawiać się, gdzie możesz znaleźć coś, co zaspokoi twoje potrzeby. Po dwudziestu minutach znalazłeś mnóstwo stocków oferujących drogie zdjęcia oraz kilka darmowych z niskiej jakości materiałami. Taki scenariusz wydarzeń jest dość prawdopodobny jeżeli nie wiesz, gdzie szukać. Dlatego zebrałem kilka przeróżnych magazynów z wysokiej jakości, darmowymi zasobami, które możesz wykorzystać za darmo w swoim projekcie, nawet komercyjnym!

Google

Google Grafika z pewnością nie muszę nikomu przedstawiać. Czegokolwiek byśmy tutaj nie szukali najprawdopodobniej to znajdziemy, lecz spora część grafik ma prawa autorskie nie pozwalające nam na użytek w naszym projekcie. Jednak istnieje prosty trick pozwalający nam wyświetlać tylko i wyłącznie obrazy, filmy lub teksty, które można wykorzystać u siebie. Aby wyświetlić takie wyniki, należy skorzystać z filtru Szukania zaawansowanego o nazwie „prawo do użytkowania”. Dzięki niemu będziesz wiedzieć, czy możesz użyć, udostępnić lub zmienić coś, co znajdziesz.

Pexels

Pexels w ciągu kilku lat z malutkiej strony udostępniającej zasoby na licencji CC stał się jedną z największych tego typu baz w internecie. Nic dziwnego, posiada on bardzo wygodny interfejs znacznie ułatwiający wyszukiwanie interesujących nas treści oraz oferuje ogromną liczbę dobrej jakości zdjęć, grafik a nawet wideo. Większość zasobów jest na bazie licencji CC0, czyli domeny publicznej. Materiały na tej licencji są darmowe dla użytku komercyjnego oraz nie trzeba wspominać autora. Jednym słowem autor zrzekł się wszelkich praw autorskich do swojego tworu.

Pixabay

Cytując sam serwis Pixabay.com:

„Co to jest Pixabay? Pixabay jest żywą społecznością osób kreatywnych, które dzielą się obrazami i plikami wideo, wolnymi od praw autorskich. Wszystkie treści są udostępniane na licencji Creative Commons CC0, co umożliwia bezpieczne używanie bez potrzeby uzyskania zgody lub przyznania kredytu artystce – nawet w celach komercyjnych.”

Z tego wynika, że strona ma takie same założenia jak pexels, jednak na korzyść pixabay przemawia fakt, że znajdziemy tutaj więcej zdjęć niż na pexels. Jeżeli potrzebujesz danych na temat aparatu oraz ustawień z jakimi zostało wykonane zdjęcie na twoim miejscu wybrałbym pixabay, gdyż takich informacji na pexels brakuje. Poza tymi dwoma dodatkowymi funkcjami jest to baza bardzo podobna do pexels, interfejsy są na zbliżonym poziomie (jednak pixabay, w przeciwieństwie do pexels, posiada polską wersję językową) a nawet można znaleźć te same zasoby.

Unsplash

Unsplash, tak samo jak poprzednicy, jest bazą ze zdjęciami udostępnionymi na licencji CC0. Jednak w przeciwieństwie do poprzedników ten serwis skupia się na fotografii, czyli nie uświadczymy tutaj grafiki wektorowej albo zdjęć „stockowych” (a jeżeli nawet są to jest ich bardzo mało, nigdy nie znalazłem w tej bazie zdjęć stricte stockowych). Interfejs użytkownika jest również bardzo wygodny w użytkowaniu a wyszukiwanie interesujących nas zdjęć jest bardzo proste. Ilość zdjęć jest spora a przy samych zdjęciach, jak w przypadku pixabay, znajdziemy informacje na temat użytego aparatu oraz jego ustawień. Podsumowując – jeżeli potrzebujesz zdjęć to unsplash będzie doskonałym miejscem do rozpoczęcia poszukiwań.

Freepik

Kiedy potrzebuję ikon, ilustracji, broszur czy innych materiałów wykonanych w grafice wektorowej zaczynam swoje poszukiwania od freepika. Ogromna baza zasobów na licencji CC, wygodny interfejs, proste wyszukiwanie oraz polska wersja językowa – czy muszę coś jeszcze dodawać? Sam freepik mówi o sobie tak:

Freepik offers users, high quality graphic designs: exclusive illustrations and graphic resources carefully selected by our design team in order to provide our users with great content that can be used in both personal and commercial projects.

Wikimedia Commons

Serwis stworzony przez Wikimedia Foundation, założycieli wikipedii. Cytując opis z polskiej wikipedii:

Utworzony jako magazyn ilustracji, zdjęć i plików multimedialnych dla wszystkich wersji językowych Wikipedii i projektów Wikimedia Foundation. Serwis podzielony jest na kategorie i pojedyncze ilustracje, zdjęcia i inne pliki. Istnieje kilka wersji językowych, w tym w języku polskim. […] 16 kwietnia 2011 roku osiągnięto liczbę 10 milionów hostowanych plików. Dziesięciomilionowym plikiem okazało się zdjęcie platformy obserwacyjnej ptactwa wodnego znajdującej się nad jeziorem Lipno.

Jak widać baza plików jest gigantyczna, a wszystko to na licencji CC lub CC0. Jedynym minusem jest niewygodny interfejs (przynajmniej dla mnie), lecz zawartość przysłania tę wadę.

Stockio

Ogromny magazyn zawierający wszystko czego potrzebujesz. Zaczynając od grafiki rastrowej, wektorowej, zdjęć, ikon a kończąc na wideo oraz czcionkach. I to wszystko na licencji CC0! Jeżeli do tego dodamy szczegółowe informacje o plikach takich jak chociażby bitrate dźwięku a przy fotografiach o opcjach aparatu i modelu, którym zostało zdjęcie uchwycone to będzie to chyba wystarczającą rekomendacją.

Old Book Illustrations

Na sam koniec zostawiłem bardzo specyficzny stock, jak sama nazwa wskazuje zawiera on ilustracje pochodzące ze starych książek bądź też z nowych, lecz z podobną stylizacją. Wszystko podzielone na kategorie, otagowane oraz na licencji CC0. Jeżeli potrzebujesz szkiców to będzie to dobry wybór.

Dodaj komentarz

five × four =

*Wypełnij wszystkie pola poprawnie

Zobacz również...

Dodane przez Alex Pietrzak | 5 marca 2018
Proces projektowania logotypu od podszewki
Stworzenie logo potrafi być wyzwaniem. W sytuacji, kiedy dostajesz zlecenie na stworzenie logotypu dla restauracji o wdzięcznej nazwie "Devil Burgers", a jedyna informacja jaką udaje Ci się uzyskać od klienta...