Kiedy najczęściej zwracasz uwagę na krój liter bądź ich kształt? Zapewne twoja odpowiedź jest następująca – kiedy jest do dupy. No właśnie, typografia jest bardzo niedocenianym elementem, lecz jednak źle użyta potrafi zepsuć nawet najlepszy design. Za to dobrze potrafi zdziałać cuda. Dla zaprezentowania jaką różnicę może stanowić użycie złego fontu posłużę się grafiką wykonaną przez użytkownika Starline.
Oczywiście użycie comic sansa (nigdy tego nie róbcie) to jeden z najbardziej idiotycznych pomysłów na jaki ktokolwiek może wpaść, w tym wypadku byłem to ja. Jednak stanowi on ekstremalny przykład i służyło to wyłącznie w celach prezentacji. Spróbujmy może jeszcze raz. Tym razem wykorzystam logo, które kiedyś poprawiałem mojemu znajomemu.
Tutaj użyłem już bardziej stonowanego przykładu, lecz pokazującego, jak dobór fontu może zmienić wygląd całego projektu. Ograniczyłem się jedynie do zmiany fontu, żeby nie wprowadzać na tym etapie konstrukcyjnego chaosu. Przed dokonaniem oceny, która czcionka sprawuje się lepiej dodam, że jego strona jest stylizowana na wygląd basha.
Czym właściwie jest typografia?
Jest to prezentacja pisma, z uwzględnieniem kroju pisma, jego wielkości, koloru, podziału na kolumny, interlinii, kerningu i innych cech. Kerni co? Kerningiem nazywamy regulowanie odstępu między literami w słowie, najczęściej jest to zmniejszanie.
Od czego zacząć naukę typografii?
Możesz ulec wrażeniu, że nie jest to zbyt obszarny materiał do opanowania. Niestety, muszę cię zmartwić, nic bardziej mylnego. Nie tak dawno zabrałem się za książkę na jej temat, jeden rozdział ma 27 stron, a jest ich 25 (tylko i wyłącznie tych, które zawierają wiedzę). Postaram się jednak wypunktować i streścić najważniejsze punkty, które moim zdaniem są warte nauczenia się.
1.Poznaj fachowe określenia i ich definicje
Czcionka, font (tak, czcionka a font to dwie inne rzeczy), kerning, tracking, szeryf, anatomia litery. A to dopiero początek…
2. Serio, naucz się, czym jest Kerning.
Nieumiejętne stosowanie kerningu prowadzi do faili. Jest to jedna z najważniejszych umiejętności w typografii. Dlaczego? Pozwól, że posłużę się prostym przykładem.
3. Naucz się tworzyć harmonię przy wykorzystywaniu więcej niż jednego fontu.
Jeżeli korzystasz z więcej niż jednego fontu w projekcie musisz postawić na ich kontrast. Używanie kilku podobnych czcionek zazwyczaj prowadzi do poczucia braku porządku. No i najważniejsze, nigdy nie korzystaj ze zbyt dużej ilości fontów na raz.
4. Naucz się, że skaluje się tylko proporcjonalnie.
Skalowanie nieproporcjonalne ingeruje bezpośrednio w kształt litery, przez co możemy w ułamek sekundy zburzyć cały wygląd czcionki. Skalowanie horyzontalne pogrubi linie pionowe w stosunku do poziomych, staną się zbyt masywne, a w przypadku skalowania wertykalnego to linie poziome staną się znacznie grubsze.
5. Na końcach wierszy nie zostawiaj zawieszek, czyli spójników i przyimków takich jak: na, a, i, o, u, w, z.
W tym podpunkcie sam tytuł wystarczy, po prostu tego nie rób, wygląda to okropnie i utrudnia czytanie.
6. A najlepiej zacznij od przestudiowania tego!
Skoro już cię przeraziłem poprzednimi podpunktami teraz mogę dać Ci bardzo przyjazne (moim zdaniem) źródło do nauki typografii. Znajduje się tu bardzo dużo wiedzy, dlatego radzę czytać między wierszami. Ewentualnie możesz sprawdzać co jakiś czas moją stronę, planuję zrobić proste w odbiorze opracowanie najważniejszych punktów z książki, którą aktualnie czytam (lecz to z pewnością poczeka do kwietnia). Ale już nie zanudzam, oto link do tekstu Katarzyny Sowy!
Super artykuł! Typografia to rzeczywiście nie taka prosta i oczywista sprawa jakby się mogło wydawać. Super tekst!